הדברת טרמיטים מחיר, אחריות, נזקים וכיצד נפטרים מהם?

תוכן עניינים

גרים בדירה או בבית ועדיין לא נתקלתם בטרמיטים? כל השאר בונוס. רוב הסיכויים שתאלצו במוקדם או במאוחר להתמודד עם טרמיטים מתישהו בחייכם. הטרמיטים הם חרקים טורדניים העלולים לגרום נזק חמור לבית שלך (בדגש על המטבח, המשקופים ודלתות הבית) אם לא בודקים אותם. כמה עולה הדברת טרמיטים? מה האחריות שנותנים במזיקיס על זה וכיצד נפטרים מהם? 

תחילה נדון במחיר הדברת טרמיטים, בשלושת סוגי הטרמיטים וההרגלים שלהם, בסימנים של נגיעות טרמיטים וכיצד להיפטר מהם אחת ולתמיד.

שלושת סוגי הטרמיטים.

טרמיטים תת קרקעיים.
טרמיטים של עץ יבש.
טרמיטים של עץ לח.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של טרמיטים: טרמיטים תת קרקעיים, עץ יבש ועץ לח (באנגלית: Subterranean, Drywood, Dampwood). טרמיטים תת קרקעיים הם הסוג הנפוץ ביותר של טרמיטים בישראל. טרמיטים אלה חיים במושבות תת קרקעיות ובונים תעלות בוץ כדי לעבור מהקנים שלהם למקורות המזון שלהם. טרמיטים "עץ יבש" הם נפוצים פחות בארץ ומעדיפים עץ יבש יותר לאכול ממנו. הם חיים בתוך העץ שהם אוכלים ואינם בונים תעלות בוץ. טרמיטים מעץ לח נמצאים באזורים לחים או רטובים ומעדיפים עץ לח לאכילה. הם גם לא בונים צינורות בוץ מכיוון שהם לא צריכים אותם כדי לנסוע מהקנים שלהם למקורות המזון שלהם.

סימנים של נגיעות טרמיטים.

כנפיים זרוקות 

אחד הסימנים הנפוצים והבולטים ביותר של נגיעות טרמיטים הוא נוכחותן של כנפיים (או פשוט כנפיים מוטלות על הרצפה). נחילי טרמיטים, או בזמן הרבייה, הטרמיטים נמשכים לאור ולעיתים קרובות מגיעים לבתים לאחר טיסה לכיוון חלון או דלת. לאחר שנכנסו, הם משילים את כנפיהם ויוצאים למצוא בן זוג ולהקים מושבה חדשה. אם אתה מוצא כנפיים זרוקות בבית שלך, זאת אינדיקציה טובה שיש נגיעות בקרבת מקום ועליך לבצע במהרה הדברת טרמיטים.

תעלות בוץ

סימן נוסף של טרמיטים הוא נוכחותם של תעלות בוץ בחלק החיצוני של הבית שלך. התעלות הללו מיוצרות על ידי טרמיטים תת קרקעיים כשהם נוסעים הלוך ושוב מהקנים שלהם אל מקור המזון שלהם – העץ בבית שלך. צינורות (לעיתים נקראים גם צינורות ולא רק תעלות בוץ) בוץ הם בערך בקוטר של עיפרון והם נמצאים בדרך כלל על קירות יסוד, רציפי תמיכה או אלמנטים מבניים אחרים של הבית שלך. אם אתה חושד שיש לך טרמיטים, בדוק באזורים אלה עם מברג או חפץ חד אחר כדי לראות אם צינור הבוץ מתפורר בקלות – אם כן, סביר להניח שהוא פעיל ויש פעילות טרמיטים בסביבה. 

נזקי עץ

טרמיטים גורמים נזקים של מאות אלפי שקלים לבתים מדי שנה (ומילארדים בארה"ב שם רוב הבתים בנויים מעץ), ולכן חשוב להיות על המשמר לכל סימני נזק שהם עשויים לגרום. חפש חורים קטנים במשטחי עץ או נסורת ליד החורים הללו – זאת יכולה להיות אינדיקציה לכך שטרמיטים עוברים שם בחיפוש אחר מזון. ייתכן שתבחין גם בקטעים חלולים של קורות עץ או רהיטים (בעיקר משקופים ודלתות הבית), זה קורה כאשר טרמיטים אוכלים את העץ מבפנים החוצה, ומשאירים רק שכבה דקה של עץ על פני השטח (הם לא פראיירים בכלל).

 אם אתה רואה סימנים כלשהם לנזק, חשוב לקרוא לאיש מקצוע (אהמ אהמ – צוות מזיקיס). נזקי הטרמיטים עלולים להחמיר במהירות אם לא מטפלים בהם.

כיצד להיפטר מטרמיטים.

שיטות עשה זאת בעצמך

יש כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי להיפטר מהטרמיטים בעצמך, אבל חשוב לזכור ששיטות אלה עשויות לא להיות יעילות לחלוטין ועלולות להחמיר את הבעיה.

שיטה אחת היא לנסות ולהטביע את הטרמיטים על ידי הצפת הקינים שלהם במים. זה יהרוג חלק מהטרמיטים, אבל לא סביר שייפטר מכולם והם עשויים פשוט להעביר את הקן שלהם למקום יבש יותר (מה גם שאם תמלא את המשקוף עץ במים רוב הסיכויים שהמשקוף יפגע). 

שיטה נוספת היא שימוש בתחנות פיתיון. מדובר במכשירים המכילים מזון המושך טרמיטים. הטרמיטים אוכלים את האוכל (שהוא רעל) ואז מחזירים אותו לקן שלהם, שם הרעל הורג את שאר המושבה. תחנות פיתיון יכולות להיות יעילות, אך יש לפקח עליהן באופן קבוע ולהחליף אותן בעת הצורך (תוכלו להזמין באמזון, בארץ השיטה הזאת עדיין לא מפותחת מספיק). 

שיטת עשה זאת בעצמך השלישית היא שימוש בתרסיסים או אבקות כימיות. מוצרים אלו יהרגו טרמיטים במגע, אך הם עלולים להיות מסוכנים לשימוש ולא תמיד יעילים בסילוק כל הטרמיטים (אין חומר כזה שנמכר לקהל הרחב – אלא רק למדבירים מורשים בלבד). אנו לא נמליץ לכם להתעסק עם רעלים לא בגלל שאנחנו רוצים את העבודה לעצמנו אלא בגלל שזה באמת מסוכן כשלא יודעים מה לעשות.

שכירת איש מקצוע בתחום הדברה (או בקיצור – מזיקיס). 

שכירת איש מקצוע בתחום הדברה היא לרוב הדרך הטובה ביותר להיפטר מטרמיטים מכיוון שיש להם את הניסיון והמומחיות להתמודד עם מזיקים אלו ביעילות. אנו גם נוכל לספק עצות כיצד למנוע התרחשות של נגיעות עתידיות – לתת 5 שנים אחריות לטיפול כזה ועוד.

סיכום ומחיר הדברת הטרמיטים

אם אתה חושב שאולי יש לך בעיית טרמיטים, חשוב לפעול מהר. טרמיטים עלולים לגרום נזק רב לביתכם אם לא בודקים אותם. ישנם שלושה סוגים עיקריים של טרמיטים: תת קרקעי, עץ יבש ועץ לח (בארץ נפוצים בעיקר הטרמיטים התת קרקעיים)
לאחר שזיהית את הבעיה, ישנן מספר דרכים שונות שבהן תוכל להיפטר מהטרמיטים. אתה יכול לנסות שיטות עשה זאת בעצמך או להזמין חברת הדברה מקצועית. בכל מסלול שתבחרו, הקפידו להמשיך את הטיפול עד שהבעיה תיעלם לחלוטין. מחיר הדברת טרמיטים נע בממוצע בין 30-40 ש"ח למטר – כלומר דירת 100 מ"ר תעלה בין 3000-4000 ש"ח. המחיר תלוי בסוג הריצוף, האם מדובר בדירה או בבית פרטי (שכן בבית אנו מבצעים גם חגורת הגנה סביב הבית) ובנגיעות (בכמות) הטרמיטים. 

 

הירשמו לניוזלטר

המלצת העורך

דילוג לתוכן