חגיגות יום העצמאות של ישראל

תוכן עניינים

יום העצמאות של ישראל הוא חג לאומי הנחגג מדי שנה ביום החמישי של חודש אייר, שחל בדרך כלל באפריל או במאי. יום זה מציין את הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 והוא יום משמעותי גם עבור יהודים בכל העולם. יום העצמאות נחגג בהתלהבות ובשמחה רבה בכל הארץ בסימן שלל אירועים, טקסים ופעילויות המציגים את התרבות וההיסטוריה העשירה של ישראל.

אירועים חשובים ביום העצמאות

אחת המסורות החשובות ביום זה היא הטקס הממלכתי הרשמי, המתקיים בהר הרצל בירושלים. הטקס כולל הדלקת לפידים על ידי שנים עשר אזרחים ישראלים (שנקאים "מדליקי המשואות"), כל אחד מייצג היבט אחר בחברה הישראלית, כמו מדע, תרבות וצבא. הטקס מועבר בשידור חי בטלוויזיה ומשתתפים בו אלפי אנשים ומיליוני צופים בארץ ובעולם. בנוסף לטקס הרשמי, מתקיימים ברחבי הארץ עוד אירועים ופעילויות רבות. קהילות רבות מקיימות מסיבות רחוב, תהלוכות ומופעי זיקוקים. חגיגות אלו הן הזדמנות לישראלים להתכנס ולחגוג את זהותם וההיסטוריה המשותפת. מי שבוחר לחגוג בבית, עושה זאת בכמה דרכים. בבוקר יש מנהג לטייל ברחבי הארץ, בצהריים לעשות על האש בבית או בגנים ציבוריים, ובערב – לארגן מסיבות כיפריות עם כל האביזרים ליום העצמאות והקישוטים שיוצרים את האווירה המושלמת לחגיגה!

ההוכרה לחיילי צה"ל

היבט חשוב נוסף בחגיגות יום העצמאות לישראל הוא הנצחת חיילים ונפגעי טרור. יום לפני יום העצמאות, ישראל מציינת את יום הזיכרון לזכר מי שמסרו את נפשם למען המדינה במלחמות ישראל ופעולות האיבה (פיגועי טרור). המעבר מאבל לחגיגה הוא רגע עוצמתי ומרגש עבור הישראלים, והוא מדגיש את חשיבות העצמאות של המדינה. ביום העצמאות עצמו, לאחר יום האבל, יש מסורת של פריסת כוחות צבא (בעיקר של טנקים, נגמשים וכלי רכב משוריינים) בערים כדי שילדים ואזרחים יוכלו "לשחק" עם המיצגים ולהתרשם מעוצמתו של צה"ל. נהוג גם לשלוח שי לחיילים המשרתים בסדיר.

אוכל ביום העצמאות 

האוכל הוא גם חלק חשוב בחגיגות יום העצמאות של ישראל. ישראלים רבים "נוהרים" לפארקים הלאומיים כדי להדליק מנגל ולעשות על האש. זו הפכה להיות מסורת של ממש ועשרות אלפי משפחות נוטות לעשות זאת בכל יום עצמאות. כמו כן, בערב העצמאות עצמו, בכל מרכז עיר נפתחים עשרות דוכני רחוב עם אוכל מכל הבא ליד כמו נקניקיות, צמר גפן מתוק, פוקפורן וכל מה שעושה את האווירה לחגיגית.

פעילות משפחתית ביום העצמאות

אחד הרגעים המשפחתיים הכי פופולריים ביום העצמאות הוא לשבת ביחד עם כל המשפחה ולצפות בסרטים ישראליים קלאסים ולדקלם מילה במילה את הטקסטים שהישראלים כבר חרשו אותם. לצד סרטי הבורקס, עלו בשנים האחרונות קלאסיקות חדשות, כמו "הפרלמנט" של ארץ נהדרת וחיקוי הדמויות האהבות (ג'ורג' הוטרינטור, שאולי וקרקו).

 

לסיכום, יום העצמאות של ישראל הוא חג משמעותי הנחגג בהתלהבות ובשמחה רבה בכל הארץ. היום בסימן שלל אירועים ופעילויות המציגים את התרבות וההיסטוריה העשירה של ישראל, ומהווים תזכורת לעצמאותה של המדינה ולקורבנות שהושגו כדי להשיגה ולשמור עליה.

 

הירשמו לניוזלטר

המלצת העורך

דילוג לתוכן